logo
Highlights
Canberra Orchid Society

Virtual Bench

The benching classes:

Open Classes

 1. Australian Epiphytic Orchids
 2. Australian Terrestrial Orchids
 3. Cymbidium Orchids
 4. Laeliinae Orchids
 5. Cypripedioidea Orchids
 6. Monopodial Vandae Orchids
 7. Oncidiinnae Orchids
 8. Pleurothallidineae
 9. Exotic Dendrobiinae
10. Coelogyninae
11. Bulbophyllinae
12. Lycastineae and Maxillariinae
13. Exotic Terrestrial
14. Any other orchid

Novice

15. Australian Native
16. Cymbidium
17. Laeliinae
18. Monopodial Vandeae
19. Any Other Orchid

Jumior

20. Any Orchid

Click on image to get larger picture

The virtual bench shows many of the orchids that would have been benched at our September meeting.

Please enjoy the images and acknowledge the grower if you publish any of the images.

It is pleasing to see entries from novice members.

Bill Ferris

Class 1: Australian Epiphytic

1: Thelychiton Australian Rhubarb Pie
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

2: Thelychiton Jonathons Glory
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

PV

3: Thelychiton specious 'Windy Cindy'
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

4: Sarcochilus falcatus
Grower: Lynne Phelan
picture of orchid picture of orchid

5: Thelychiton Balnarring
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

6: Durabaculum undulatum
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 2: Australian Terrestrial

1: Myrmechila platyptera
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

2: Pterostylis curta forma variegata
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

3: Pterostylis baptistii Alex
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

4: Pterostylis curta variegated form
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

PV JCSm

5: Diuris orientis
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

Class 3: Cymbidium

1: Cymbidium unknown
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 4: Laeliinae

1: Dinema polybulbon
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

2: Epidendrum centropetalum
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 5: Cypripedioideae

1: Paphiopedilum insigne alba x Gael
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

2: Paphiopedilum Michael Koopowitz
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

PV PVON JCH

3: Paphiopedilum Juliet
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

4: Paphiopedilum Phillipinense
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

Class 6: Monopodial Vandeae

1: Phalaenopsis lobbii
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

2: Phalaenopsis Chian Xen Piano 'cx339'
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 7: Oncidiinnae

No entries

Class 8: Pleurothallidinae

1: Stelis (syn Pleurothallis) restrepioides Dragonstone
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

2: Stelis (syn Pleurothallis) restrepioides Dragonstone
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

PV

3: Restrepia brachypus 'Behemoth'
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

4: Trichosalpinx dirhamphis
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

5: Restrepia antennifera
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

6: Pleurothallis viduata
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

Class 9: Exotic Dendrobiine

1: Dendrobium paxtonii
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

2: Dendrobium sanderae
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

3: Epigeneium triflorum
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

4: Sayeria pallida
Grower: Mark Fraser and Sandra Corbett
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 10: Coelogyninae

No entries

Class 11: Bulbophyllinae

1: Bulbophyllum longissimum
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

2: Bulbophyllum wallichii
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV JCS

3: Hapalochilus speciosus
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

4: Bulbophyllum nasseri
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

Class 12: Lycastineae and Maxillariinae

No entries

Class 13: Exotic Terrestrial

1: Anaoectochilus
Grower: Lynne Phelan
picture of orchid picture of orchid

2: Stenhorrhynchos speciosus
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

3: Gastrophaius Lady Ramona Harris 'Looking @ You'
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 14: Any other orchid

1: Gongora rufescens
Grower: Jane Wright
picture of orchid picture of orchid

PV

Novice Classes

Class 15: Australian native

1: Chiloglottis sylvestris
Grower: Peter Quinn
picture of orchid picture of orchid

2: Caladenia latifolia
Grower: Peter Quinn
picture of orchid picture of orchid

3: Pterostylis pedunculata
Grower: Peter Quinn
picture of orchid picture of orchid

4: Dendrobidium, Aussie Parade 'Carrot Splash'
Grower: Nick Westerink
picture of orchid picture of orchid

5: Dendrobium Balnarring
Grower: David Rowell
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 16: Cymbidium

1: Cymbidium Deathwish
Grower: Richard Mayoh
picture of orchid picture of orchid

2: Cymbidium Sedeni
Grower: Yi Yu
picture of orchid picture of orchid

PV PVNON

3: Cymbidium Unknown
Grower: Anne Platt
picture of orchid picture of orchid

Class 17: Laeliinae

No entries

Class 18: Monopodial Vandeae

1: Phalaenopsis Unknown
Grower: Nick Westerink
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 19: Any other

No entries

Class 20: Junior

No entries

The following are codes for the awards:

PV Popular Vote Best in Class

PVON Popular Vote Orchid of the Night

PVNON Popular Vote Novice Orchid of the Night

JCH Judges Choice Hybrid

JCS Judges Choice Species

JCSm Judges Choice Specimen