logo
Highlights September 2021 2021 Show November 2021
Canberra Orchid Society

Virtual Bench - February 2022

The benching classes:

Click on image to get larger picture

The virtual bench shows many of the orchids that would have been benched at our February meeting.
Please enjoy the images and acknowledge the grower if you publish any of the images.

Class 1: Australian Epiphytic

1: Dendrobium Australian Gherkin
Grower: Lynne and Brian Phelan
picture of orchid picture of orchid

PV

2: Dockrillia (fulignosa x Goosebumps) x hepatica
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

3: Dendrobium Yondi Star
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

Class 2: Australian Terrestrial

1: Spiranthes australis
Grower: Bob Forrester
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 3: Cymbidium
No entries
Class 4: Laeliinae

1: Cattleya tenebrosa
Grower: Lynne and Brian Phelan
picture of orchid picture of orchid

2: Encyclia guatemalensis x Encyclia Prolific
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

3: Cattleya purpurata var carnea 'Brazil'
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

4: Cattleya purpurata var semi-alba x var Rosea
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

5: Cattleya purpurata h.f. striata
Grower: Brian Dear
picture of orchid picture of orchid

6: Laeliocattleya Wakayama 'White Wedding Song'
Grower: Tony Tritschler
picture of orchid picture of orchid

7: Rhyccattleanthe Rosella's Lovely Angel
Grower: Andrea Robbold
picture of orchid picture of orchid

JC - Hybrid PV

8: Brassocattleya Yellow Bird
Grower: Andrea Robbold
picture of orchid picture of orchid

9: Prosthechea Green Hornet 'Buttons'
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 5: Cypripedioideae

1: Paphiopedilum Hung Sheng Eagle
Grower: Mike Pieloor
picture of orchid picture of orchid

PVPVON

2: Paphiopedilum Vanda M Pearman
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

3: Paphiopedilum Gary Romagna
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

4: Paphiopedilum phillipinense var roebelinii 'Coco' AM/AOC
Grower: David Judge
picture of orchid picture of orchid

Class 6: Monopodial Vandeae

1: Angraecum scottianum
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

JC - Species

2: Vanda coerulea
Grower: Andrea Robbold
picture of orchid picture of orchid

=PV

3: Vanda Miss Joaquim
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

=PV

4: Phalaenopsis violacea var coerulea
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 7: Oncidiinnae

1: Aliceara Marfitch 'Howards Dream'
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

2: Trichocentrum pumilum
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

JC - Specimen 

3: Miltoniopsis Herr Alexandre
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 8: Pleurothallidinae

1: Masdevallia caesia 'Kingston'
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 9: Exotic Dendrobiinae

1: Dendrobium chryseum
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

PV

2: Coelandria victoriae-reginae
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 10: Coelogyninae

1: Coelogyne usitania
Grower: Andrea Robbold
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 11: Bulbophyllinae

1: Bulbophyllum Wilmar Galaxy Star
Grower: Tony Tritschler
picture of orchid picture of orchid

2: Bulbophyllum appendiculatum
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 12: Lycastineae and Maxillariinae

1: Maxillaria tenuifolia
Grower: Ben and Xiaomei Wallace
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 13: Exotic Terrestrial

1: Stenoglottis woodii
Grower: Bob Forrester
picture of orchid picture of orchid

2: Thunia bensoniae
Grower: Tony Tritschler
picture of orchid picture of orchid

PV

3: Stenoglottis woodii
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

4: Stenoglottis longifolia
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 14: Any other orchid

1: Stanhopea Spindleriana
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

PV

2: Stanhopea tigrina
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

3: Stanhopea tigrina
Grower: Karen and Zoe Groeneveld
picture of orchid picture of orchid

Class 15: Australian native
No entries
Class 16: Cymbidium
No entries
Class 17: Laeliinae

1: Cattleya intermedia x Cattleya purpurata
Grower: Richard Mayoh
picture of orchid picture of orchid

PV

Class 18: Monopodial Vandeae

1: Phalaenopsis unknown
Grower: Nick Westerink
picture of orchid picture of orchid

PVNON

2: Phalaenopsis unknown
Grower: Nick Westerink
picture of orchid picture of orchid

3: Phalaenopsis 'Sogo Sunshine'
Grower: Jacqui and Claire Turner
picture of orchid picture of orchid

=PV

4: Phalaenopsis Unknown
Grower: Yvonne Day
picture of orchid picture of orchid

=PV

Class 19: Any Other

1: Stanhopea tigrina
Grower: Jacqui and Claire Turner
picture of orchid picture of orchid

2: Stanhopea Hernandezii
Grower: Jacqui and Claire Turner
picture of orchid picture of orchid

PV PVNON

Class 20: Junior
No entries
Class 21: NOT FOR JUDGING

1: Sartylis Blue Knob
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

2: Schoenorchis juncifolia
Grower: Bill Ferris
picture of orchid picture of orchid

3: Grammatophyllum Jumbo Grand 'PK'
Grower: Andrea Robbold
picture of orchid picture of orchid

The following are codes for the awards:

PV Popular Vote Best in Class

PVON Popular Vote Orchid of the Night

PVNON Popular Vote Novice Orchid of the Night

JC - Hybrid Judges Choice Hybrid

JC - Species Judges Choice Species

JC - Specimen Judges Choice Specimen